V našich stavbách Vám nabízíme hned několik možností vytápění. Aby si každý mohl vybrat takové, které mu bude maximálně vyhovovat. Zdrojem vytápění může být například tepelné čerpadlo, plynové a elektro kotle nebo nejčastěji tepelné rohože. Samostatnou kapitolou jsou pak krby a krbová kamna.

Zaměříme se na podlahové topení. Je moderní, úsporné, příjemné a v poslední době tudíž velmi oblíbené. Jediné, v čem Vás může trochu omezovat, je výběr podlahové krytiny. Jaká je pro něj nejvhodnější?

Investice, která se vyplatí

Pokud se rozhodnete pro podlahové topení, budete mít vždy nohy v teple. Teplota ohřívaného vzduchu je rovnoměrně rozložená po celém prostoru, kde je topení položeno. Takto vytvořenou tepelnou pohodu byste s klasickými tělesy těžko dohnaly. Navíc jde také o úspornější typ vytápění.

Další výhodou použití podlahového topení je také jeho bezprašný provoz. Topením podlahou nedochází k proudění vzduchu a s ním i prachových částic, které jsou v něm obsažené. Také snadná regulace teploty v místnostech je jistě příjemný bonus.

Hlavní slovo má tepelný odpor

Podlahovou krytinu na podlahové topení vybíráme podle jednoduchého principu – čím nižší tepelný odpor krytina má, tím vhodnější pro topení je. Laicky řečeno musí podlaha propustit co nejvíce tepla. Většinou jsou podlahy s vyšším tepelným odporem silnější a mají více vrstev. Tepelný odpor je ale důležitý i u materiálu pod topením. Podlaha musí být dokonale izolovaná, aby teplo neunikalo dolů.

Dalším důležitým ukazatelem je tepelná vodivost. Což je schopnost daného materiálu teplo vést. Tepelná vodivost by měla být naopak co nejvyšší.

Ideální trojka

Z hlediska tepelné vodivosti je ideální podlahou pro podlahové topení keramická a kamenná dlažba. Ta má nejen velmi nízký tepelný odpor, ale teplo také dobře vede. Dlažba jako taková je odolná, ale mimo topnou sezónu dost chladná. Určitě se tedy nehodí do celého interiéru.

Kromě dlažby můžete použít marmoleum nebo vinyl. Obě tyto podlahy se svými tepelnými vlastnosti dlažbě podobají. V nabídce je celá řada dekorů, které mohou být takřka k nerozeznání od dřeva a kamene. Obecně ale platí, že lepená podlaha má menší tepelný odpor než podlaha položená plovoucím způsobem.

Laminátová podlaha je také vhodná na podlahové topení. Opět zde platí, že lepená verze má menší odpor než plovoucí pokládka. Ale i plovoucí laminátová podlaha je na tom se svými parametry lépe než masivní dřevo. Pokud se rozhodnete pro tuto podlahu, je důležité dodržovat maximální výkon topení 100 W/m2, aby nedocházelo k tepelné roztažnosti podlahy.

Krytiny, kterým se raději vyhněte

Na podlahové topení určitě nedoporučujeme koberce, které větší část tepla pohltí a nepředají ho do místnosti. Jestliže na koberci trváte, vyhněte se kobercům s filcem nebo vysokým chlupem. Celková tloušťka koberce by neměla přesáhnout 10 mm a způsob pokládky je možný pouze lepením.

Pečlivě vybírejte i dřevěnou podlahu – na podlahovku jsou vhodné jen některé dřeviny. Nejlepší variantou podlahy z masivu by mohly být parkety z tvrdého dřeva o tloušťce 12 mm. Je třeba ale zohlednit skutečnost, že podlahové topení dřevo vysušuje, takže se neubráníte zvětšujícím se spárám. Navíc se topení musí zapínat postupně. Právě kvůli vlastnostem dřeva. 

trochu mále s naší realizace


Nezávazná poptávka

Máte ve všem jasno a přejete si znát cenu realizace?